Náš oddíl

Jak skauting funguje? Jak funguje náš oddíl?

Každý oddíl je jiný, protože každý oddíl je odrazem lidí, kteří jej tvoří. Vedoucích i dětí. Skauting není vojenskou přípravkou ani kurzem přežití v divočině. Skauting je o tom, že se děti dostanou ven z města, že se hýbou, že mají šanci ušpinit se a že občas přijedou domů s odřeninami. Skauting není škola ani nápravné zařízení, ale přináší dětem schopnost fungovat v neformální skupině vrstevníků. Je o hodnotách, o mezilidských vztazích, o přátelství. O tom, že je správné pomáhat, že je správné se zajímat o svoje okolí.

Naše činnost

Náš oddíl je určen pro kluky i holky od 2. třídy. Každý týden se scházíme na hodinu a půl dlouhých schůzkách, k tomu několikrát do roka pořádáme s ostatními oddíly volyňského střediska akce jako víkendovky, noční hry ve městě, přespání v klubovně a mnoho dalších. Celý skautský rok je potom zakončen dvoutýdenním táborem.

Náš program

• Na našich schůzkách a výpravách děláme takový program, který děti něco naučí. Morseovka a jiné šifry mají své místo. Dají se využít při hrách, učí děti abstraktně přemýšlet. Stavba nouzového přístřešku je zase o kreativitě, o improvizaci. Skupinové hry jsou o přebírání odpovědnosti, spolupráci.
  • Volíme program, který dětem přinese to, co potřebují. Jezdíme na víkendové výpravy, pořádáme letní tábory, aby se dostaly ven z města. Snažíme se, aby se děti pohybovaly (je to čím dál těžší). Nejsme učitelé, ale starší kámoši a parťáci. Nabízíme dětem vzory. Povídáme si. Dáváme dětem prostor, aby si hrály, a hrajeme si s nimi. Prostor, aby objevovaly a zažívaly velká i malá dobrodružství.
  • Volíme program, který děti baví. Protože kdyby děti nebavil, proč by do oddílu dál chodily?

Kdy se scházíme

Scházíme se každý pátek (mimo prázdniny a svátky) od 16:15 do 17:45.

Naše klubovna

Naše klubovna se nachází v Malenicích v prvním patře domu archiváře Františka Teplého (Archiváře Teplého 102).

Kolik to stojí

Celoroční členské příspěvky
Členské příspěvky pomáhají zabezpečit pravidelnou činnost oddílu. Spolu s podporou od státu a samosprávy nám pomáhají financovat provoz kluboven, pořizovat nové stany, plachty, táborové vybavení, kancelářské a výtvarné potřeby. Veškeré finance jdou na fungování oddílu a střediska. Všichni oddíloví vedoucí pracují dobrovolně, ve svém volném čase a bez nároku na jakoukoliv hmotnou odměnu.

• Výše členských příspěvků se pohybuje okolo 500,- Kč na kalendářní rok.
  • Pokud přijde dítě do oddílu nově, není třeba platit hned. Příspěvky se vybírají do konce listopadu.
  • Sourozenci mohou využít slevu 50,- Kč.
  • Členský příspěvek zahrnuje
    • Skautský časopis (5x ročně): Světýlko (cca do 10 let) nebo Skaut (nad 10 let).
    • Nákup spotřebního materiálu a vybavení pro běžnou činnost.
    • Úrazové pojištění na všech akcích.

Účastnické poplatky za akce

• Většinou u jednodenní výpravy do 200 Kč na vlak, vstupné apod.
  • U vícedenní akce (platí se ubytování, doprava a strava, příp. vstupy) na víkend cca 250 až 500 Kč.
  • Za čtrnáctidenní letní tábor kolem 2800 Kč.

Co s sebou na akce?

Vybavení na každou schůzku:

• zápisník,
  • psací potřeby,
  • šátek na hry (velký tak, aby se jím daly zavázat oči),
  • stezka (dostane od nás, není třeba kupovat),
  • sportovní oblečení, které je možné ušpinit či potrhat a boty na běhání.

Vybavení na jednodenní výpravu:

• věci potřebné na schůzku,
  • kalhoty (krátké či dlouhé dle počasí),
  • pevná obuv,
  • batoh na záda,
  • jídlo,
  • pití,
  • pláštěnka,
  • vybavení dle pokynů (peníze na vlak, …).

Vybavení na vícedenní výpravu:

• věci jako na jednodenní výpravu a navíc:
  • spací pytel,
  • karimatka,
  • oblečení dle počasí (v zimě teplé a na převlečení, nezapomenout na zvláštní spací oblečení),
  • toaletní potřeby (kartáček, pasta, ručník, mýdlo, …)
  • jídlo dle pokynů (většinou na první den),
  • další vybavení dle pokynů (např. přezůvky, ešus, lžíce, …).
  • Věci na vícedenní výpravu balíme do velkého batohu na záda (ne do velké tašky a nic do ruky), bereme jen nejnutnější vybavení – s batohem se vždy jde kus cesty pěšky.

Skaut a Junák

Náš oddíl je skautský oddíl, který patří do organizace Junák. Co to znamená?

• Skauting je hnutí, které usiluje o zlepšení společenského prostředí, o rozvoj občanské společnosti. Protože takové změny v myslích lidí není možné dosáhnout přes noc, snaží se skauti pracovat s dětmi a měnit společnost skrze ně.
  • Junák je organizace, do které většina skautů v republice patří a která je tu proto, aby oddílům jako je ten náš, pomáhala v jejich činnosti.

Skautské hnutí se od jiných dětských uskupení liší zejména tím, že neusiluje pouze o „zabavení“ svých členů, případně o učení zálesáckým dovednostem, ale zejména o systematickou hodnotovou výchovu a všestranný rozvoj každého jednotlivce. Pomůckou k tomu je skautský slib a zákon, které mají dětem a mladým lidem přibližovat hodnoty, které považujeme za univerzální a platné.